Menzes môže počkať

Čulenová Katarína, In: Šarm, č. 37, 2004, s. 44-45


Jedenásťkrát v roku sa prispôsobujeme menštruačnému cyklu. Aspoň raz mu môžeme rozkázať.

Muža zaujíma pri plánovaní dovolenky pri vode alebo lyžovačky na chate bez kúpeľne počasie a gurmánske možnosti. Žena sa rýchlo pozrie do kalendára a zisťuje, či nebude mať náhodou v tom čase menštruáciu. Príroda to mohla zariadiť aj inak, nespokojne zašomre pravdepodobne každá z nás, keď dostane menzes v nepríhodnú chvíľu. Všetko sa dá prežiť, ale prečo si nevytvoriť absolútne komfortné podmienky. Ak využijete možnosti, ktoré vám dnešná moderná lekárska veda ponúka, nemusíte sa cítiť obmedzovaná. Termín nástupu menštruácie sa dá jednoducho a bezpečne posunúť pomocou hormónov.

Oddialenie je istejšie

„Zdravá žena si môže upraviť termín menštruácie tak, aby jej vyhovoval, jeden alebo dvakrát do roka. Určite by ho nemala posúvať každý druhý mesiac. Napokon, žiadny zodpovedný gynekológ jej tabletky viackrát nepredpíše,“ upozorňuje gynekologička MUDr. Anna Boháčiková.

Ak ste sa rozhodli, že sa nechcete v určitom čase zaoberať bolesťami brucha, zvýšenou hygienou alebo nechcete byť obmedzené v milostnom živote, zájdite ku gynekológovi včas. Mal by vás vyšetriť a ak vám tabletky odporučí, musíte ich začať užívať aspoň tri dni pred očakávaným termínom menštruácie.

Menštruáciu je možné oddialiť alebo priblížiť. Podľa skúseností doktorky Boháčikovej je však istejšia prvá možnosť: „Niektorým pacientkam sa totiž stalo, že menštruácia síce nastúpila skôr, ale trvala dlhšie a na dovolenku odchádzali ešte počas krvácania.“

Ako to funguje?

Vaječníky ženy produkujú v jednotlivých fázach cyklu vždy v rôznom pomere dva hormóny - estrogén a gestagén. Ovplyvňujú dozrievanie vajíčka a sliznice maternice. Ak nedôjde k oplodneniu, v istom momente sa sliznica odlúči a dôjde k menštruačnému krvácaniu. Tabletky len posúvajú tento moment odlúčenia. Len čo ich žena prestane užívať, o dva až tri dni začne krvácať. Ako dlho je zdravé zdržiavať menzes? „Vynechať treba len jednu menštruáciu, to znamená posunúť iba jeden cyklus, viac nie,“ hovorí gynekologička. Dievčatá, ktoré sú krátko po menarché, čiže prvej menštruácii vo svojom živote, majú zväčša prvé mesiace alebo roky nepravidelný cyklus. S umelým posúvaním termínu by mali počkať, až kým sa cyklus celkom neupraví.

Užívate hormonálnu antikoncepciu?

Všetky antikoncepčné prípravky sa zvyčajne užívajú tri týždne, potom nasleduje niekoľkodňová pauza. Pre vás je posun menštruácie jednoduchý. Po užití tabletiek z jedného balenia okamžite začnite užívať tabletky z ďalšieho. Jeden mesiac ste bez pauzy.

Neužívate hormonálnu antikoncepciu?

Začnete užívať predpísané lieky dva alebo tri dni pred nástupom menzesu.

Podľa doktorky Boháčikovej nemusia mať strach z jednorazovej dávky hormónov ani tie pacientky, ktoré majú takzvané relatívne kontraindikácie k užívaniu hormonálnej antikoncepcie. Hovoríme o ženách, ktorým síce lekár odporúča iné formy ochrany, ale niekoľkodňové dodávanie čistých gestagénov v tabletkách raz za rok im neuškodí.

„Do úvahy, samozrejme, neprichádza posun menzesu pri ťažkých ochoreniach, napríklad stavoch po mozgovej mŕtvici, čo je absolútna kontraindikácia,“ hovorí gynekologička.

„Špeciálne lieky na oddialenie menštruácie, obsahujúce gestagény, neslúžia ako ochrana pred otehotnením,“ upozorňuje doktorka Boháčiková. To znamená, že ak nechcete dieťa, nemôžete sa tešiť na nechránený styk.

Čo hrozí žene, ktorá začne užívať tabletky na oddialenie menzesu a ešte nevie o tom, že je tehotná? Podľa MUDr. Boháčikovej je lepšie, ak si je žena istá, ale niekoľko dní podávania lieku na oddialenie menzesu dieťaťu neublíži. „Na to, aby došlo k poškodeniu plodu, musel by byť vystavený úplne inej skupine liekov,“ hovorí.

Prečo je lepšie použiť na oddialenie menzesu špeciálne lieky a nie hormonálnu antikoncepciu v prípade ženy, ktorá ju bežne neužíva?

„Hormonálna antikoncepcia môže u niektorých žien počas prvých troch mesiacov spôsobiť neškodné problémy. Napríklad slabé krvácanie alebo špinenie mimo cyklu. A nám predsa ide o to, aby mala žena pokoj...“ vysvetľuje odborníčka.

Na záver jedno upozornenie. Vždy sa poraďte s lekárom, nikdy si neordinujte nepoužité tabletky od susedky alebo kamarátky! Len tak si užijete plánovanú dovolenku alebo párty s vedomím, že si neublížite.

Katarína Čulenová